Aizdevums bankā vai internetā – kurš izdevīgāks?

By | May 10, 2018

Latvijā vairāki simti tūkstoši iedzīvotāju ir izmantojuši iespēju aizņemties bankās. Lielākoties, aizdevumi tiek ņemti patēriņa vajadzībām vai lielāku pirkumu veikšanai – mājokļa, zemes vai auto iegādei. Situācijās, kad nepieciešams aizņemties papildus ne vienmēr kredītiestādes ir gatavas izrādīt pretimnākšanu. Viens no variantiem šādās reizēs ir vēršanās pie nebanku kreditēšanas uzņēmumiem, kas izvērtē pieteikumus internetā un sniedz atbildi par pieejamību nereti pat dažu minūšu laikā. Pirms pieņemt lēmumu, ir jāņem vērā, ka piedāvājumu klāsts ir plašs. Ja aizdevums tiek ņemts pirmo reizi, tad konkrētais aizdevējs var piešķirt atlaides komisijai vai procentu maksājumiem (parasti uz termiņu līdz 30 dienām). Praktiski nekad nav tā, ka piedāvājumi ir vienādi. Vairumā gadījumu visi ātrie kredīti internetā salīdzini un sapratīsi, ka ne vienmēr zināmākais aizdevējs piedāvā labākus nosacījumus.

Izvēlēties pakalpojumu sniedzēju nav vienkārši, bet galvenais, kas jāpievērš uzmanība ir nepieciešamās summas lielums, izmaksām un atlaidēm. Ja tiek piedāvāts aizņemties bez procentiem, bet otrs kreditors prasa maksāt procentus jau no pirmās dienas, tad pirmajam variantam būtu jādod priekšroka. Viens no riskiem salīdzinot kredītus šādā veidā ir nepārdomāta rīcība. Šķietami viegla naudas aizņemšanās rada risku, ka lēmums tiek pieņemts impulsīvi, neizvērtējot visus PAR un PRET. Jāņem vērā, ka nemaksāšana finanšu darījumos tiek sodīta ar soda naudām un īstermiņa aizdevumu gadījumā soda naudās var sasniegt pat vienu procentu dienā. Papildus tam var tikt iedarbināti dažādi citi sankciju mehānismi, t.sk. parāda piedziņa, izmantojot parāda piedziņas uzņēmumus un pirmā līmeņa tiesu. Arī iekļaušana parādnieku reģistros ir risks, kam pakļauti nemaksātāji, turklāt tas nav nekāds sīkums. Mūsdienās atrašanās parādnieku melnajā sarakstā var ļoti apgrūtināt dzīvi, turklāt arī vēl vairākus gadus pēc tam, kad parādi ir nomaksāti.

Kļūdas aizņemšanās procesā ir pieļāvuši salīdzinoši daudzi Latvijas iedzīvotāju un publiskā informācija liecina, ka kredītu datu bāzēs kā nemaksātāji ir iekļauti jau vairāki desmiti vai pat simti tūkstoši. Viņu iespējas aizņemties atkārtoti, līdz brīdim, kamēr parādi ir nomaksāti ir ļoti mazas, ja vien nav izvēlēta aizņemšanās pret ķīlu vai cita veida nodrošinājumu. Arī parādu nokārtošana nesola 100% garantiju, jo daļa kreditoru klienta atrašanos šādā sarakstā uzskata kā negatīvu faktoru un automātiski noraida. Par laimi ne visi kredītņēmēji ir kavētāji, jo pretējā gadījumā finanšu sektors Latvijā saskartos ar ļoti nopietnām problēmām pieteikumu izvērtēšanā vai pat būtu spiests pārtraukt savu darbību.

Kredītiestāžu parādnieki ir cilvēki, kas ir parādā bankām, bet komercbankas nav gatavas šo informāciju sniegt citiem komersantiem. Rezultātā pastāv samērā liela iespēja, ka klients, kas nav atdevis naudu swedbank vai seb bankai var aizņemties internetā. Situācija tuvākajos gados gan varētu mainīties, jo PTAC vēlas panākt pilnvērtīgu aizņēmēju maksātspējas izvērtēšanu un pieeja kredītiestāžu parādnieku reģistra datiem šādu iespēju nodrošinātu arī mazajiem aizdevējiem.

Apstākļos, kad ir paņemts aizņēmums bankā un problēmas ar atmaksu nav bijušas, tas nekādā gadījumā netiks uzskatīts par šķēršli, lai saņemtu aizdevumu internetā. Tajā pašā laikā kredītspeciālisti varētu interesēties, vai papildus saistību uzņemšanās būs klientam pa spēkam, jo neviens nav ieinteresēts iegūt klientu, kas nespēj pildīt savas apņemšanās un paliek parādā. Ja nepieciešams aizņemties uz ilgu termiņu, tad kredītiestādes vairumā gadījumu piedāvās labākus nosacījumus, bet īstermiņa vajadzībām interneta aizdevēji var piedāvāt nereti pat labākus nosacījumus.

Negatīva kredītvēsture rada ilgtermiņa sekas

Pašreizējos apstākļos aizņemties ar negatīvu kredītvēsturi var būt sarežģīti, taču ne neiespējami, ja vien rīkojas pareizi. Būtiski ir pārliecināt aizdevēju par savu uzticamību, jo tikai šādā veidā būs iespējams noslēgt abām pusēm izdevīgu līgumu. Vienmēr ātrie kredīti ar sliktu jeb bojātu kredītvēsturi būs pieejami retāk vai ar sliktākiem nosacījumiem, jo tās ir pagātnes kļūdas par ko jāmaksā šodien. Pašreizējie likumi paredz, ka pat pēc veco parādu nokārtošanas informāciju kredītu reģistros turpina glabāties vēl 3 gadus. Trīs gadi ir ilgs termiņš, taču tas nav pasaules gals. Ja šajā laika periodā nav paredzēts pirkt īpašumu vai auto uz nomaksu, tas neradīs lielus sarežģījumus. Informācija par nemaksāšanu ir redzama visiem komersantiem, kas noslēguši līgumus ar parādnieku bāžu uzturētājiem. Ņemot vērā, ka to skaits ir ļoti liels slikta vēsture var radīt problēmas saņemt arī cita veida pakalpojumus. No tā visa ir iespējams izvairīties,  ja rīkojas atbildīgi un atmaksā naudu savlaicīgi.