Finanšu pakalpojumu pieejamība Latvijā

By | July 28, 2016

Pēdējo 20 gadu laikā Latvijas iedzīvotājiem ir kļuvuši pieejami dažādi finanšu pakalpojumi. Zināmākie un arī populārākie ilgu laiku bija dažādu kredītiestāžu (komercbanku) aizdevumu veidi. Šobrīd patēriņa kreditēšanas segmentā dominē dažādi īstermiņa aizdevumi (angliski credits), kuru saņemšanai nav vajadzīga ķīla. Tiesa, tie ir noderīgi tikai tajās reizēs, kad vajadzīgs aizņemties uz neilgu termiņu, piemēram, vienu vai diviem mēnešiem. Atsevišķos gadījumos ir vērts aizņemties arī uz laiku līdz 2 gadiem, taču parasti kredītiestāžu piedāvājums ir finansiāli izdevīgāks. Vienīgā problēma mēdz būt tā, ka komercbankām ir stingrākas prasības un aizņemties var ne visi, kas to vēlas. No otras puses, tas varbūt pat ir labi, jo zināmai šķirošanai ir jābūt, lai aizdevums netiktu piešķirts visiem, kas to vēlas, bet tikai tiem, kas to var reāli atļauties.

Ilgtermiņa aizdevumu veidi

Ārpus privātpersonu patēriņa aizdevumu segmenta ir arī tādi finanšu pakalpojumi kā aizdevums mājokļa iegādei. Dzīvokļa vai mājas pirkšana ir nopietns lēmums un tā īstenošanu bez ārēja finansējuma var atļauties tikai retais latvietis. Minimālā summa, kas vajadzīga īpašuma – divu istabu dzīvokļa iegādei Rīgā ir vismaz 15 – 20 tūkstoši eiro, turklāt pie nosacījuma, ka tas atrodas sliktā vietā un ir sliktā stāvoklī. Reģionos un mazpilsētās par līdzīgu summu nereti var iegādāties trīs istabu dzīvokli, bet stāvoklis šādam īpašumam būs viduvējs vai slikts. Protams, var gadīties patīkami izņēmumi, bet kopējā tendence ir tieši šāda. Par mājas iegādi būs jāšķiras par līdzvērtīgu summu, bet Rīgā nopirkt māju, nevis būdiņu par summu, kas ir zem 80 – 100 tūkstošiem eiro ir ļoti grūti. Labas mājas tiek tirgotas par summām, kas divas, līdz četras reizes pārsniedz iepriekš minētos skaitļus.

Otrs finansējuma veids, ko izmanto privātpersonas ilgtermiņa vajadzībām ir auto līzings. Izmantojot šo pakalpojumu, ir iespējams nopirkt transporta līdzekli. Vairums parasti izvēlas vieglo automašīnu un par tās iegādi ir gatavi maksāt 2 līdz 6 tūkstošus eiro. Iedzīvotāji ar augstiem ienākumiem ir gatavi pirkt arī jaunas automašīnas, bet to skaits nav liels un tie vairāk ir izņēmumi.

Uzņēmējdarbības finansēšana

Katra valsts sastāv ne tikai no darba rūķiem – strādniekiem, kas paveic uzdevumus, bet arī no vadības, kas izvirza uzdevumus un rada darbavietas. Ir daudzi uzņēmējdarbības veidi, kuru uzsākšanai ir vajadzīgi ievērojami kapitālieguldījumi. Pat kafejnīcas atvēršanai ir vajadzīgi vairāki tūkstoši, bet reizēm pat vairāki simti tūkstoši eiro. Tā kā tikai retajam uzņēmējam izdodas piedzimt pārtikušā ģimenē, tad uzņēmējdarbības finansēšanai ir vajadzīgs ārējs finansējums. To var piedāvāt gan komercbankas, gan citi finansētāji, piemēram, valsts finanšu instruments Altum, gan biznesa enģeļi, gan startup uzņēmumu finansētāji. Pēdējos divus, lielākoties var izmantot tikai tie uzņēmumi, kuriem ir liela iespēja piedzīvot strauju izaugsmi. Vairumā gadījumu topošajiem uzņēmējiem neatliek nekas cits, kā aizņemties bankā vai no tuviniekiem. Ja aizņemas no tuviem cilvēkiem, ir iespēja ietaupīt uz procentiem, taču tas ir iespējams vien situācijās, kad vajadzīgas nelielas naudas summas.

Lielāka iespēja dabūt aizdevumu ir tiem, kam ir labs biznesa plāns un stabila, laika gaitā pārbaudīta komanda. Ja komanda ir parādījusi, ka spēj gūt teicamus rezultātus, banka ticēs, ka tā spēs nopelnīt atkārtoti. “Zaļiem” uzņēmējiem finansējums tiek piedāvāts uz sliktākiem noteikumiem vai netiek piedāvāts vispār, baidoties no riskiem. Lai gūtu panākumus ir svarīgi pirms tam darboties, gūstot pieredzi, lai ir iespēja vēlāk parādīt savu portfolio. Otra iespēja ir ģeniāla ideja, kas ļauj aizņemties arī tiem, kam nav komanda, bet attīstības potenciāls ir milzīgs.

Kopumā varam secināt, ka Latvijā ir iespējams saņemt aizdevumus, taču katram no tiem ir savi priekšnosacījumi un mērķauditorija.